nedeľa 6. septembra 2015

Prečo práve Agatha ? #125th anniversary of her birth

Zdravím :) Rozhodla som sa na chvíľu urobiť prestávku od klasických recenzií a a napísať niečo nové a súvislé. Dnes vám ponúkam ďalšie moje názory na už tento párkrát spomínaný žáner.

Detektívka ako taká je dnes naozaj širokým pojmom. Spoločné majú asi len vraždy, vyšetrovania, vypočúvania a šokujúce rozuzlenia. Je tak ? Tomuto žánru sa venuje čoraz viac autorov a to v rôznych štýloch. Veľmi uznávaní sú dnes severskí autori ako napríklad známy Jo Nesbo alebo autor pod pseudonymom Lars Keppler. Nedávno som dočítala známy príbeh Volanie Kukučky (recenzia tu) od J.K. Rowlingovej. Celkom obľúbeným autorom na Slovensku je Dominik Dán. Ako vravím, dnešný výber detektívok je naozaj veľký. Tak ako si vybrať tú správnu knihu ?Stručne vám zhrniem, ako som sa k tomuto dostala ja.
Bolo to minulé leto a neviem ako sa to stalo, no zrazu som nemala čo čítať. Očami som niekoľko krát prechádzala po tom veľkom množstve kníh na našich policiach, no nejako ma nič neoslovilo. No zrazu ma upútala jedna staršia kniha s názvom Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie.Túto autorku mi doteraz spomenulo len pár ľudí, a všetci boli nadšení. Tak som začala čítať. Prekvapilo ma, ako zrozumiteľne bol príbeh napísaný. Samozrejme, trvalo mi nejaký ten čas kým som si dala dokopy mená a súvislosti, no oproti tomu, na čo som bola pri iných knihách zvyknutá, toto nebolo nič.

Táto knižka obsahuje 17 poviedok, teda 17 vrážd a ich rozlúštení. Celkový dojem z knihy bol veľmi dobrý, no rozhodla som sa prejsť ku knihe, ktorá opisuje len jednu vraždu, a to omnoho podrobnejšie. Začala som s knihou Vražda je zvyk, ktorú som tiež našla na polici. Čítanie ma chytilo natoľko, že som ju prečítala skoro naraz a odtrhnúť sa od nej bolo nakoniec veľmi ťažké. Začala som prehľadávať pivnicu, kde som našla ďalšie 4 knihy od Agathy Christie. A kolotoč sa spustil.


Tiež som už rozmýšľala o tom, prečo sa mi diela tejto autorky tak zapáčili a úplne ma dostali. Dôležité sú totiž hlavné postavy, v tomto prípade dvaja detektívi. Sú úplne odlišní, no spoločné majú to, že sú naozaj inteligentní, priam geniálni, a na vyšetrenie vraždy im stačí vlastná hlava. Sú to Hercule Poirot, známi a celosvetovo uznávaný súkromný detektív, ktorý trochu prehnane dbá o svoj vzhľad a Jane Marplová, žena s dediny, ktorú zaujímajú pletky a všetko čo sa deje naokolo. O týchto dvoch ľuďoch si môžete bližšie prečítať v mojom staršom článku tu.

Tieto knihy pre mňa predstavujú tiež obrovský relax. Je to tým, že sú tak akurát vyvážené.  Nemôžem ich nazvať úplne jednoduchým čítaním, ale ani veľmi nenáročným. V poslednej dobre som čítala už veľa moderných detektívok, no zo žiadnou som nebola tak spokojná, ako s takouto klasickou. Povedala by som, že tie dnešné sú skôr rozsiahlejšie a dosť zamotené. Obsahujú totiž nie len hlavný dej, tak ako pri Agathe, ale častokrát aj kompletné životné príbehy viacerých postáv, množstvo myšlienkových pochodov a rôznych opisov. Skrátka,tieto klasické anglické detektívky sú knihy, ktoré musím zhltnúť čo najskôr a odlepiť sa od nich je pre mňa skoro neuskutočniteľné.

Veľmi zaujímavé je tiež prostredie a čas, v ktorom sa dej odohráva. Príbehy sa často odohrávajú na Anglickom vidieku, ale aj vo veľkomestách, vzdialených a nie veľmi známych krajinách. Ľudia sa nikam neponáhľajú, veľa klebetia pri čaji a sušienkach a riešia, kto si má koho vziať :). Večer hrávajú karty so svojimi známymi a fajčia cigary. Na všetko majú čas a o ich domy sa stará kopa služobníctva. Je príjemné si v tejto dobe prečítať aj o starších časoch (1920-1979) a odtrhnúť sa od fantasy, ktoré číhajú na každom rohu.


Tieto knihy však nie sú veľmi obľúbené napríklad medzi dnešnou mládežou. Je pravda, že dnes viac letia knihy iných žánrov, no verím, že by sa našli ľudia, ktorých by toto chytilo rovnako ako mňa. Viem, obálky nie sú tak topsupermegaúžasné, čo dnes dosť odrádza, no neodvádzajte hneď svoju pozornosť, a prečítajte si dve kapitoly, keď máte čas. Možno vás štýl dvakrát neočarí, no možno tomu úplne prepadnete. Za pokus to však určite stojí. A možno do vašich políc pribudne zopár veľmi kvalitných kníh :)


Budem rada, ak mi sem napíšete hocičo na túto tému. 
Vaše názory, kritiky, linky a iné komentáre.
Vopred ďakujem.
Vaša
K.

Obrázky : http://www.antiqart.sk/krimi-detektivky/sedemnast-orieskov-na-rozlusknutie
                 http://www.cbdb.cz/autor-29-agatha-christie
                 http://humoropedia.com/agatha-christie-quotes/
3 komentáre: