utorok 15. septembra 2015

Marie Kondo : Kúzelné upratovanie

Ahojte :)
Dnes si dovolím odbočiť od Young Adult literatúry a populárnych kníh pre teenagerov, či dospelých, ktoré sú dnes v obehu. Do rúk sa mi totiž pred nedávnom táto novinka, ktorá síce neupúta strhujúcim príbehom alebo romantikou, no ponúkne nám úplne iný uhol pohľadu na činnosť, ktorú vykonávame dennodenne (teda aspoň niektorí z nás :)). Tou činnosťou je upratovanie. 

Doteraz som nepočula o knihe, ktorá by sa niečím takým zaoberala, nič v podobnom štýle som ani nečítala. Kniha o upratovaní ? Obrovitánske čísla predaných kusov po celom svete a parádne umiestnenia vo svetových rebríčkoch ? Kritiky a recenzie, ktoré len potvrdzujú jej kvalitu ? Tak to teda bude zaujímavé..

Ako tak čítam na rôznych blogoch, dôležitým faktorom pri výbere knihy je jej obálka. Ja osobne sa nestotožňujem s názorom vybrať knihu podľa jej obalu, je mi jedno aj keď to po dizajnovej stránke nie je niečo topsupermegaúžasné. Skrátka, nejako sa tým nezapodievam. No napríklad táto obálka ma dosť upútala. Je                                                                   jednoduchá a zároveň pekná. Preto si myslím, že jej nadpis by                                                               nemal natoľko odradiť.

Autorka knihy Marie Kondo je veľmi známa Japonská spisovateľka a profesionálna poradkyňa pri upratovaní. Klientov má objednaných už na pár mesiacov dopredu. Je to pre nás - obyčajných smrteľníkov dosť zvláštne, že sa niekto dokáže niečím takým živiť. No ako píše vo svojej knihe, takéto povolanie považuje za niečo veľmi dôležité, lebo dnes majú ľudia obrovský výber rôznych kurzov cez varenie, jogu, až po rôzne druhy umenia, no nikto zatiaľ neučí ľudí ako upratovať. A preto v živote každého človeka nastane často kopa s tým súvisiacich problémov.

Moje názory
V slovenských týždenníkoch pre ženy sa často stretávame so sekciami obsahujúcimi rôzne tipy a triky čo sa týka upratovania. No väčšinou sa len dozvieme ako odstrániť rôzne škvrny alebo udržať práčku pri živote čo najdlhšie. Avšak všetko sa to musí začať niekde niekde oveľa hlbšie.

Kniha sa zaoberá skôr potrebnosťou vecí. Autorka spomína, že obrovské množstvo ľudí má domy prepchaté úplnými zbytočnosťami a nedokáže ich vyhodiť. A tam sa začínajú všetky komplikácie. Už po pár stranách som bola najprv trochu šokovaná. Ja totiž tiež nie som typ človeka, ktorý nemá problém zbaviť sa vecí, čo dlhšie nepoužil. Veď keby som sa úplne riadila autorkinými slovami, našla by som podľa nej životnú harmóniu, no môj dom by zostal skoro celkom prázdny. A to si ani nedokážem predstaviť. Podľa nej by nám každá jedna vec čo máme mala prinášať radosť a tiež by mala byť používaná. "Základ úspechu je vo vyhadzovaní.", ako hovorí. No z druhej strany, niečo na tom predsalen bude. Tak trochu som to začala praktizovať (samozrejme v zdravej slovenskej miere :)), a verím, že efekt to naozaj má.

Ďalším bodom, ktorý mňa ako blogerku  a veľkú milovníčku kníh veľmi zaskočil bol prístup ku knihám. Tu totiž platí pravidlo niekedy znamená nikdy. No ako sa zbaviť knihy, ktorú síce prečítate len dvakrát za život, kde-tu ju otvoríte a prečítate si krátky úsek, no máte síce k nej citový vzťah ? Toto pre mňa stále zostáva nepredstaviteľné. Nechať si nejakých pár kníh ? Nemožné...
No možno keby som sa na to pozrela inak, ...

Takýchto zamyslení som mala počas čítania veľa, verte mi. Aj keď to nebola beletria, zanechala vo mne dosť dojmov. Určite vám ju všetkým odporúčam. Ja som ju zhltla naozaj veľmi rýchlo. Bola napísaná prehľadne a jednoducho, tým si rozšírila okruh svojich čitateľov. Neodsúvajte knihu hneď kvôli jej nadpisu, či anotácii, naozaj to neoľutujete.

Moje honotenie
Akékoľvek názory, postrehy a kritiky uvítam v komentároch pod príspevkom.
Ďakujem.
Vaša
K.


Zdroje obrázkov : http://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/motivacna-literatura/motivacna-literatura-ostatne/kuzelne-upratovanie.html

                         http://www.japantimes.co.jp/culture/2014/10/11/books/konmaris-phenomenal-book-can-help-put-house-order/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára