piatok 16. septembra 2016

John Boyne : Chlapec na vrchole hory

Originálny názov: The Boy at the Top of the Mountain
Autor: John Boyne
Rok vydania: 2015
Počet strán: 232
Vydavateľstvo: slovart

Čosi o obsahu:
Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis                                                     Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? 
                                                Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení.                                                           Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?

Môj názor:
Knihy s vojnovou tématikou mám celkom rada, preto som sa na túto veľmi tešila. Už po prečítaní prvých viet som tušila, že táto kniha bude reálne dobrá a moje predtuchy sa aj splnili. Príbeh rozpráva dieťa, preto sa táto kniha líšila od všetkých vojnových, čo som doteraz prečítala. Sedemročný Pierrot opisuje všetko z úžasnej detskej perspektívy, ktorá chytí za srdce asi každého.

Príbeh sa odohráva od roku 1936,v tej dobe má Pierrot sedem rokov a žije celkom obyčajný život v Paríži. No potom ako mu zomrie matka sa musí presťahovať. Potrvá nejaký čas kým sa dostane na jedno miesto v Nemecku, ktoré ho postupne začne meniť a stáva sa z neho niekto úplne iný. Dostane sa totiž do vily, ktorá patrí veľkému Hitlerovi. Ten s ním trávi každú voľnú chvíľu a od základu chlapca mení .Kniha podáva úžasný obraz o tom, ako človeka dokáže zmeniť prostredie,v ktorom trávi čas. Pomaly ale iste dokáže úplne pretvoriť ľudskú osobnosť a niekedy spôsobiť obrovské škody. V tomto prípade šlo o úplné vymývanie mozgu dieťaťa. Totálne využívanie v svoj prospech. Ako hovorí citát z tejto knihy: "Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?".

Veľmi ma zaujala  psychologická stránka tejto knihy. Kľúčový bol vzťah medzi Pierrotom a veľkým vodcom. Dvaja diametrálne odlišní ľudia, z ktorých vzniknú dve povahovo veľmi podobné osoby. Chlapec, ktorý uverí všetkému, čo mu kto povie a ani si neuvedomuje, čo to s ním robí. Veľký manipulátor a priam stelesnený diabol, ktorého sa všetci boja. Vzťah medzi týmito dvoma ľuďmi tiež zobrazuje jeden z mnohých hrozných dôsledkov vojny, avšak oproti iným knihám, čo som čítala, to robí oveľa zaujímavejším spôsobom. 

Kniha ma zaujala natoľko, že bolo len veľmi ťažké sa od nej odtrhnúť. Ešte po jej dočítaní som nad ňou dlho rozmýšľala a myšlienky mi vírili v hlave. Nebol to jeden z tých príbehov, na ktoré zabudnem dva dni po ich dočítaní.

Komu je kniha určená?

Obrovskou výhodou tejto knihy je, že je takmer nemožné určiť vekovú kategóriu. Kniha je podľa môjho názoru veľmi vhodná pre deti, ale aj pre teenagerov a dospelých. Venuje sa relatívne ťažkej téme, no zrozumiteľne a ľahko zobrazenej. Je napísaná tak univerzálne, že sadne takmer každému. Ja osobne ju všetkým veľmi odporúčam.

MOJE HODNOTENIE

Za túto skvelú knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu slovart.
Môžete si ju kúpiť tu.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára