nedeľa 28. júna 2015

John Green : Kam zmizla Aljaška

Na úvod sa vám musím pochváliť, že som získala spoluprácu s internetovým kníhkupectvom preskoly.sk a to mi zakrátko poskytlo prvú recenznú knihu, za čo som im veľmi vďačná.

O čom hovorí obálka : 
Miles má už po krk nudného života v zapadnutom floridskom mestečku. Uniká na internátnu strednú v Culver Creeku v Alabame. Život na intrákoch je akčný, nepredvídateľný a hlavne na míle vzdialený od nudy aj vďaka Ajlaške Youngovej. Krásna a vtipná, sexi a múdra, nezničiteľná a šialená Aljaška katapultuje Milesa z vyšliapaných koľají do sveta kanadských žartíkov, nočného chľastania, nekonečného fajčenia a prvého sexu.

O tejto knihe som počula už naozaj veľa. Jedni rozprávali o tom, aká je geniálna a nemá chybu, druhým vadili hrešenia a tretích to veľmi neuchvátilo. Moje očakávania boli veľké a musím povedať, že aj naplnené. No samozrejme, ako večný kritik, nemôžem povedať, že nemá chybu.

Táto kniha bola jednou z tých, ktoré som jednoducho zhltla. Jej prečítanie mi trvalo dva dni. Skrátka, bola tak zaujímavá, že odtrhnúť sa od nej bolo veľmi ťažké. Autor píše ľahko a zrozumiteľne a mňa baví čítať o živých ľuďoch, čo zažívajú pekné časy spolu s priateľmi na strednej, ďaleko od domova. Škola je nudná a nezáživná, no oni si spríjemňujú čas robením rôznych somarín. Sú to predsa teenageri.


"The only way out of the labyrinth of suffering is to forgive.” 


Kľúčovými sú v príbehu vždy postavy. Hlavnými v tomto príbehu sú :

Aljaška Young
Dievča s nie veľmi príjemnou minulosťou, no za to s oveľa väčšími vyhliadkami do budúcnosti a nekonečnou nádejou. Je inteligentná, no aj arogantná a divoká. Vytvára si vlastné idey, ktorých sa vždy drží. Má taktiež veľký zmysel pre spravodlivosť, hlavne čo sa týka jej priateľov. No človek pri nej nevie, čo si pomyslieť, je totiž dosť záhadnou osobou. Nie je ten typ dievčaťa, ktoré sa na všetko sťažuje svojim kamoškám pri nakupovaní v drahých centrách. Rada rozpráva v šifrách a hádankách, čo prinúti jej okolie aspoň trochu sa zamyslieť.

Ako postavu by som si ju celkom vedela predstaviť a aj keď nebola osobou, akú vidím každý deň, pôsobila na mňa dobrým dojmom. Dodávala príbehu takú tú iskru, nezvyčajnosť.


Miles
V škole nebol nikdy dvakrát obľúbený. Trápni "kamoši" mu už liezli na nervy, preto zmení školu a odcestuje na strednú v Alabame. Potom nastane zlom a on sa podstatne zmení. Hlupáci z internátu vôbec nie sú neškodní, no on sa časom naučí, ako brániť nie len sám seba, ale aj svojich priateľov. Keď prvýkrát uvidí Aljašku, je z nej úplne hotový. Tá ho zasvätí do pre neho doposiaľ takmer vôbec nepoznaných vecí a oni si hneď padnú do oka. Vzťah však zostane len na priateľskej úrovni, kvôli tomu, že Aljaška je už zadaná. Miles začne chápať mnoho vecí. Ako školský rok beží, spolu uskutočňujú rôzne kanadské žartíky, čoraz menej myslia na školu a zabávajú sa.

Milesa som od začiatku vnímala ako skromného a nevýrazného. Bolo zaujímavé pozorovať ako sa postupne mení, dospieva, objavuje prvú lásku a robí veci, ktoré by mu nikdy predtým nenapadli.
Jeho záľuba vo vyhľadávaní posledných slov slávnych osobností na mňa tiež zapôsobila. Nie vždy som však chápala jeho konanie, no čo už, tiež je to teenager :).


Kniha má svoje čaro, to sa mi potvrdilo už po prvých minútach čítania. Ja osobne nie som ten typ, ktorý by mal rád Americké príbehy, lebo sa celkom nestotožňujem s povahami postáv. Tiež čítam rada o reálnych situáciách. Je pravda, že niektoré časti knihy sa mi zdali na môj vkus až veľmi nepredstaviteľné a nepravdepodobné. Mala som aj dojem, že školských zážitkov tam bolo trochu primálo a zároveň veľa metafor a filozofických hlášok.
Celá myšlienka knihy však bola veľmi pekná a iste by sa zapáčila každému teenagerovi.

Určite príde čas, kedy si na túto knihu nájdem čas a vrátim sa k nej. Netreba sa však náhliť  a ja nechám svoje myšlienky o tomto príbehu v pokoji doznieť.
O hodnotení som vôbec nemusela dlho rozmýšľať. :) Dávam jej 5 hviezdičiek z piatich.

Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu preskoly.sk.
Kúpiť si ju môžete tu.P.S. Ďakujem za každý komentár. :)

obrázok : http://www.masmedialne.info/recenzia-knihy-johna-greena-kam-zmizla-aljaska/
             http://www.missliterati.com/chapters/looking-for-alaska-quotes-amp-review-531caf617d3f50529d005656
          http://karlaakins.com/beautiful-voice-5-star-book-you-gotta-read-this-one/

4 komentáre:

 1. Tak, ako prvé ti gratulujem k spolupráci :) To musíš mať veľkú radosť a ešte k tomu s takým úžasným internetovým kníhkupectvom (ja osobne tam veľmi rada nakupujem a majú skvelé ceny :D )
  A teraz k Aljaške...no, mňa zas tak nenadchla. Čítala som ju dávnejšie a veľmi ma nezaujala a takmer som ju ani nedočítala. Zas Green použil svoju návnadu v podobe citového vydierania, čo ma štve. Veľmi ho nemusím, píše fajn, ale jeho faninkou asi nikdy nebudem. Ale musím priznať, že sa mi na knihe páčili tie myšlienky a aj Aljaška a asi aj Plukovník- ten bol vtipný :) Ja neviem, prečo ma kniha nezaujala...asi aj tie nadávky a taký ten americký štýl na školách...možno by som zmenila názor, keby som si ju opäť prečítala. No uvidím, ale zatiaľ mám nesympatie voči nej. Za to NVSH od Greena sa mi celkom páčili :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mozno by bolo lepsie nechat tomu cas, ani mna vsetky knihy nechytili na prvy krat. Ja mam Greena celkom rada, aj ked to nie je nic velkolepe, je to taky relax. :-)

   Odstrániť
  2. Tento komentár bol odstránený autorom.

   Odstrániť